Aromaterapie pro děti

Aromaterapie usiluje o celkovou rovnováhu organismu. Je prospěšná jak pro fyzickou, tak pro psychickou stránku člověka. Zdravý člověk je dle aromaterapie nejenom zdravý, ale také vitální a spokojený.

Aromaterapie pro nastolení životní rovnováhy a příjemných pocitů relaxace, stejně tak i obnovení sil a podporu koncentrace či eliminaci zdravotních neduhů využívá téměř zázračných schopností přírody a rostlin. Ty mohou být užitečné jak pro děti, tak pro dospělé. Pozor, děti jsou však mnohem více citlivé, a tak jsou pro ně vhodné jen ty nejjemnější vonné esence.

Aromaterapie pro děti

Děti a vůně

Děti vnímají vůně ještě mnohem více než dospělí. Také pro děti nabízí aromaterapie esenciální oleje, které napomáhají při mnoha běžných potížích. Vonné esence dokážou děti povzbudit, rozveselit, ale také zklidnit, zmírnit jejich hyperaktivitu nebo odstranit negativní emoce.

Zdaleka ne všechny oleje jsou pro děti vhodné. Jistě se však mezi esenciálními oleji najdou i takové, které se pro děti vyloženě hodí - půjde například o esenciální olej eukalyptus, levandule nebo mandarinka.

Esenciální oleje pro děti

Eukalyptus

Eukalyptus je prospěšný především při obtížích dýchacích cest, napomáhá odhlenění, usnadňuje dýchání. Působí jako dezinfekce, dokáže pročistit vzduch. Je vhodný i jako prevence v období chřipkových epidemií.

Běžné druhy eukalyptu, k dostání je především olej Eukalyptus globus, se doporučují dětem od tří let. Pro malé děti je vhodnější Eukalyptus radiata, který má obdobné působení, ale je jemnější.
Vůně eukalyptu je kafrovitá a osvěžující. Výjimkou je Eukalyptus citridiora s výraznou citrusovou vůní. Jeho působení je mírně odlišné - působí sedativně, snižuje teplotu, funguje jako repelent.

Aromaterapie - levandule

Levandule

Levandule skýtá uklidňující vůni, která snižuje krevní tlak, působí proti křečím, je protizánětlivá, dezinfikuje, působí antisepticky. Také levandule pomáhá při rýmě a nachlazení. Jako jeden z mála olejů se dá esenciální olej Levandule užívat neředěný přímo na pokožku, pomáhá při léčbě různých kožních poranění, čistí a hojí. Aplikuje se například jako dezinfekce při štípnutí hmyzem (obdobně jako Tea Tree Oil, levandule je však jemnější, tedy vhodnější pro děti).

Levandule úzkolistá (Lavandula augustifolia), také nazývaná levandule lékařská nebo Levandule Mont blanc je vhodná i pro velmi malé děti.
Pro děti do tří let se naopak nehodí levandule širokolistá (Levandule spaik, Lavandula latifolia) nebo Lavandin (Levandula hybrida).

Aromaterapie - mandarinka

Mandarinka

Mandarinka je veselou, hřejivou vůní. Sladce ovocná esence je dětem obzvláště příjemná. Esenciální olej mandarinka má harmonizační působení, podporuje nervovou činnost, pomáhá při nervových potížích.

Esenciální olej Mandarinka, mandarinka červená nebo mandarinka zelená, obdobně také Klementinka pomáhá při neklidu, také smutku, melancholii, strachu nebo agresivitě. Je prospěšná také hyperaktivním dětem.

Mandarinka uvolňuje svalové napětí, pomáhá při křečích, přispívá k detoxikaci organismu. Také mandarinka působí jako dezinfekce, mj. posiluje imunitní systém. To vše jsou důvody, proč bývá přísadou dětské kosmetiky.

Užití esenciálních olejů

Esenciální oleje se užívají k provonění prostor, pročištění vzduchu i pro své terapeutické působení prostřednictvím aromalampy, difuzéru nebo zvhlčovače vzduchu.

Aromalampa se kvůli bezpečnosti pro děti příliš nehodí. Její jednoduchou alternativou jsou neglazované keramické destičky. Díky pórovité struktuře se destičky postarají o provonění menších prostor. Stačí esenciální olej nakapat přímo na vonnou destičku. Aromalampu nahradí i moderní přístroj - difuzér, který se spolu s esenciálním olejem postará o provonění a pročištění vzduchu.

Esenciální oleje poslouží dětem stejně jako dospělým - například v podobě aromaterapeutické koupele nebo masáže s přírodními oleji.

Vůně na polštář

Při výrobě esenciálních olejů vzniká také další unikátní přírodní produkt - květová voda. Ta skýtá obdobné působení jako esenciální olej, ale je jemnější. Květové vody jsou tak ideální pro péči o miminka a malé děti. Nacházejí široké využití, například slouží jako vůně na polštář.

Pro malé děti se skvěle hodí levandulová květová voda, se kterou pomocí rozprašovače provoníme dětský polštářek. Působí jako jemná dezinfekce. Napomáhá nejenom usínání a klidnému spaní, ale ulevuje také při zahlenění.

Komentáře

Doporučujeme:

Levandule

Jojobový olej

Ylang-Ylang

Bambucké máslo

Eukalyptus