Eukalyptus

Eukalyptus patří k jednomu z nejužívanějších olejů aromaterapie. Jeho osvěžující vůně se užívá při rýmě a nachlazení, má protizánětlivé, antibakteriální a dezinfekční působení.

Eukalyptus účinně čistí vzduch a usnadňuje dýchání. Má i hojivé účinky a pomáhá při bolesti svalů. Příjemná vůně eukalyptu dokáže pomoci při migrénách a bolestech hlavy, podporuje koncentraci.


O eukalyptu

Eukalyptus - blahovičník z čeledi myrtovitých je rychle rostoucí strom nebo keř zelené nebo modrošedé barvy s výraznou osvěžující vůní. Pochází z Austrálie a Tasmánie, ve své domovině dorůstá do výšky 30 až 80 metrů. Jeho listy jsou oblíbená pochoutka pro koaly. Eukalyptů existuje několik stovek druhů.

Již odedávna je používán domorodými australskými obyvateli jako všelék. Jeho pomocí léčili nachlazení, horečku, revma nebo úplavici. Byl považován také za protijed proti hadímu uštknutí.

Listy eukalyptu uvolňují výrazné aromatické látky.

Esenciální eukalyptový olej patří k základním esencím aromaterapie

Je jedním z nejúčinnějších éterických olejů při všech dýchacích obtížích, má pozitivní účinky na dýchací cesty, podrážděné sliznice a při kašli. Pomáhá na rýmu a nachlazení. Působí protizánětlivě a protiparaziticky, podporuje vykašlávání. Eukalyptový olej rozpouští tuhé hleny, čistí dýchací trakt, snižuje horečky.


  • Je účinný antibakteriální prostředek, dezinfikuje, čistí vzduch.
  • Napomáhá hojení ran, je protizánětlivý.
  • Je vhodný proti revmatismu a bolesti svalů. Má také zahřívací účinek.
  • Podporuje koncentraci, má příznivé účinky na migrénu.

Eukalyptus v domácnosti

Rostlina eukalyptu zvyšuje vlhkost vzduchu v prostoru, vydezinfikuje ho a příjemně provoní. Dezinfekční a čistící působení má i eukalyptová silice, působí také jako ochrana proti šatním molům.

Komentáře

Doporučujeme:

Jojobový olej

Kakaové máslo

Ylang-Ylang

Bambucké máslo

Levandule