Praktická aromaterapie

Stejně jako rostliny využívají esenciální oleje, aby obstály v náročném prostředí, lákaly hmyz k opylování nebo se naopak škodlivého hmyzu zbavovaly, tak člověk využívá tyto vzácné vonné esence rostlin k léčení i prevenci mnoha zdravotních neduhů.

Praktická aromaterapie

  • Esenciální oleje pomáhají s léčbou řady zdravotních obtíží.
  • Vonné esence mají také výborné relaxační a terapeutické působení. Mohou mít uklidňující, antistresové a antidepresivní, stejně jako stimulující a vitalizační účinky.
  • Esenciální oleje mohou podporovat prokrvení a mít prohřívající vlastnosti, stejně tak mohou ochlazovat.
Záleží jen na tom, který z olejů si vyberete. 

Stejně jako je široký rozsah účinků esenciálních olejů, je široké i jejich uplatnění. Esenciální oleje využívají profesionální aromaterapeuté, také maséři nebo parfuméři, poslouží však v každé domácnosti, jen znát pár jednoduchých triků.

Esenciální oleje v domácnosti

Esenciální oleje se uplatní ve všech prostorách domu. Dokážou provonět vzduch, vytvoří příjemnou relaxační atmosféru, jiné esence zase skvěle osvěží a pročistí vzduch. Dokážou povzbudit aktivitu, působí na stimulaci mysli a zvýšení koncentrace. Nacházejí tedy uplatnění i v kancelářích, jednacích místnostech apod.

Základní použití esenciálních olejů je v aromalampách. Stačí nakapat pár kapek esenciálního oleje do nádobky s vodou. Tato nádobka je v aromalampě umístěna nad svíčkou, působením tepla dochází k rozpytování vonných esencí po celém prostoru.

Někdy stačí nádobu s vodou a esenciálním olejem položit na teplé místo. Alternativou aromalamp jsou také zvlhčovače vzduchu. Ty tak doplní svoji užitečnou funkci i o aromaterapeutické působení. Opět stačí nakapat pár kapek esenciálního oleje do nádobky zvlhčovače vzduchu.

K dostání jsou i přírodní osvěžovače vzduchu s mechanickou pumpičkou, které mají praktické a moderní využití kdekoliv. Domácí osvěžovač vzduchu si můžete připravit i sami. Je potřeba rozprašovač, který naplníte vodou. Opět přimícháte pár kapek vybraného esenciálního oleje a emulgátor, který ho rozptýlí, posloužit může např. čistý líh.

Aromaterapie na doma

Aromaterapeutické lázně doma v koupelně

Esenciální oleje uklidňují, povzbuzují a harmonizují tělo při koupeli - několik kapek esenciálního oleje smísíme s emulgátorem (smetana, mořská sůl, med, panenský rostlinný olej - jojobový, mandlový, pupalkový panenský olej aj.) a vlijeme do proudu horké vody/připravené vodní lázně.

Emulgátor je třeba z toho důvodu, že esenciální oleje jsou ve vodě nerozpustné, v přímém koncentrovaném složení by mohly podráždit citlivou pokožku a sliznice. Užívá se vždy cca 1 velká polévková lžíce emulgátoru na několik kapek esenciálního oleje na jednu vodní lázeň (plnou vanu).

Esenciální oleje využít i při sprchování nebo částečných koupelích rukou či nohou.

Kapky esenciálních olejů podpoří očistný proces při saunování, v neposlední řadě najdou uplatnění i při aromaterapeutických obkladech a masážích.

Esenciální oleje při masáži

Nejefektivnější je použití esenciálních olejů při masáži - podpoří uvolnění, sníží napětí, zpříjemní atmosféru. Mají prokrvující a tonizační účinky na pokožku, pomáhají od bolesti svalů a kloubů. Mohou mít relaxační i povzbuzující působení v závislosti na použitém esenciálním oleji.

Esenciální oleje se užívají v kombinaci s nosnými oleji, aby vytvářely unikátní vonné masážní směsi (tyto směsi jsou jako vonné tělové oleje k dostání již hotové).

Jako nosný olej se dá využít téměř jakýkoliv panenský olej - mandlový olej, meruňkový, dýňový olej, jojobový panenský olej, ale také třeba exotický kokosový olej nebo karité - bambucké máslo.
Více o aromaterapeutické masáži...

Šetrný úklid

Esenciální oleje v domácnosti budou užitečné v mnoha směrech, dokonce vám pomůžou i s šetrným úklidem. Každý z čistících prostředků, mycích roztoků nebo mýdel rozpouští esenciální oleje. Při čištění dlaždiček v koupelně, mytí podlahy, úklidu kuchyně, dokonce i praní... tam všude si můžete úklid zpříjemnit pár kapkami vonné esence.

A nejde jenom o příjemnou vůni, některé esenciální oleje totiž nesou silné dezinfekční vlastnosti. Esenciální olej citron, eukalyptus nebo Tea Tree tak váš úklid obohatí i jako dezinfekce, zvýší mycí a čistící efekt. Většině esenciálních olejů jsou připisovány i antibakteriální a antivirové vlastnosti, dokonce účinně působí i proti plísním. Potřebujete-li účinného přírodního pomocníka proti plísním, vyberte si esenciální olej hřebíčku, tymiánu nebo oregána. Při úklidu se bude hodit i esenciální olej levandule, mateřídouška nebo šalvěj.

Esenciální oleje zaujmou ještě jednou výhodnou vlastností - nejenže voní, umějí také neutralizovat pachy. Můžete je využít jako přírodní aviváž (pár kapek esenciálního oleje rozpušteného v octu) nebo jako dezinfekci obuvi - nakapejte esenci na vatový tampon a vložte na noc do obuvi. Ráno budete příjemně překvapeni. Esenciální oleje vás v domácnosti budou příjemně překvapovat pořád!

Vonné oleje dle působení

  • uklidňující vůně: meduňka, levandule, růže, vanilka aj.
  • povzbuzující vůně: grapefruit, bergamot, máta aj.
  • antidepresivní vůně: máta, ylang-ylang, šalvěj, zázvor, santalové dřevo
  • afrodiziakální vůně: skořice, růže, ylang-ylang, jasmín, bergamot, santalové dřevo, pačuli

Esenciální oleje dle účinků na lidské zdraví:


  • problémy dýchacích cest: šajvěj, eukalyptus, levandule, máta, tea tree
  • špatné zažívání: majoránka, máta, heřmánek
  • bolestivé svaly: eukalyptus, bergamot, fenykl, zázvor, jalovec, rozmarýn

Komentáře

Doporučujeme:

Levandule

Jojobový olej

Ylang-Ylang

Bambucké máslo

Eukalyptus